0216 344 00 76     0532 051 86 83
info@aluminyumdograma.com.tr     Talep Formu
0216 344 00 76     0532 051 86 83 7/24     info@aluminyumdograma.com.tr     Servis Talep Formu
profesyonel doğrama servisi!

Pergola Nedir

20 Kasım 2022     318 Görüntüleme

Pergola nedir, Pergola nerelerde kullanılır, pergolayı kim buldu, pergola ne işe yarar pergola kullanım alanları,

Pergola latince kökenli bir kelimedir. Pergolalar çok eski senelerde beri taş ve taş sütunlardan meydana gelen bloklar ile inşa edilmektedir.

Latince’de Pergola

Latincede saçak manasına gelen pergola oturma alanlarının üstüne güneş ışığının sert ve dik bir şekilde gelmesini engellemek amacıyla geliştirilen oturma alanlarıdır. Pergola sözcüğü latincede saçak olarak anılmasının bir sebebi ise eski vakitlerden bu yana pergola üzerlerinin saçaklı sarmaşık, asma vb. bitkiler ile sardırılması ve süslenmesi idi.

Pergola İlk Hangi Ülkede Yaygınlaştı?

İtalya’da pergola inşasının yayılması ve onlarında ‘pergule’ olarak telaffuz etmesi bütün dünyaya bu sözcüklerin pergola ve pergule olarak süratli bir şekilde yayılmasını sağlamıştır.

İtalyanca’da pergule sözcüğü gölgelik manasına gelmektedir. Günümüzde çoğalan teknoloji ile eş güdümlü, betonarme Pergolalar yerine PVC, Sac, CPVC, Ahşap, Bambu gibi malzemeler ile Pergolalar daha çok tanınmış duruma gelmiştir.

Tabiki bu malzemeler ile oluşturulan Pergolalar betonarme yapılara göre daha ideal fiyatlı ve depreme karşı daha daha sağlam bulunduğundan kaynaklı bugünümüzde en çok tercih edilen pergule çeşitleri arasına girmiştir.

Eskiler bilir ama çardak ve Pergola arasındaki net farklar vardır. çardak kolay üstü kapalı oturma kısmını temsil etmektedir. Pergola ise daha çok oturma kısmına ve bahçe yoluna sonradan oluşturulan gölgelik manasına gelmektedir.

Günümüzün çoğalan teknolojisi ile eş güdümlü tente diye tanımladığımız sistemler Pergola fonksiyonu görmeye başlamıştır. Modern mimari ve tasarımlarda oluşturulan bu tenteler elektrikli ve uzaktan kumandalı durumda üretilerek bilhassa kafe restoran gibi işletmelerin tercihi durumuna gelmiştir.

Sahip bulunduğu mekanı daha class göstermenin yanı sıra natural hava şartlarından da güvenliğini sağlamak isteyenlerin tercih ettiği pergola sistemi tanınmışliğini güvenliğini sağlamaktadır. Birçok yönden üstünlük gerçekleştiren bu sistem görsellik olarak da ilgi çekmektedir.

Pergola Nedir?

Pergola sözcüğü manası bakımından Latince dilinde saçak olan “pergule” sözcüğünden türemiştir. Fakat İtalyan dilinde gölgelik manasında kullanılmaktadır. Yapısı itibariyle açık alanların yatay, bükümlü ve de çatı şeklinde kapatılması ile gölgelik meydana getirmek hedefi taşımaktadır.

Ne İşe Yarar? ​​

Pergolalar bilhassa güneşlik fonksiyonu görmektedir. Bunun yanı sıra açılır kapanır tavan şeklinde olması ve su geçirmez özelliği vasıtası ile yağmurdan da güvenliğini sağlamaktadır. Hem de pergola sistemi ile tentenin altı camla kapatıldığında kış bahçesi olarak da kullanılabilmektedir.

Pergola Nerelerde Kullanılır?

Bahçe ve balkonları hayat alanları olarak daha çok birleşik etmeyi gerçekleştiren Pergola sistemleri bilhassa bu alanlarda kullanılmaktadır. Bahçelerde sık sık tercih edilen pergola, bahçeleri soğuk ve yağmurlu havalardan güvenliğini sağlamak ve ev sahiplerine her vakit kullanabilecekleri bahçe kısmı sağlamaktadır. Aynı vakitte pergolayı belediyelerin yaptığı yürüyüş kaldırımlarında da görmek mümkündür.BİLGİLENDİRME

Alüminyum Doğrama

Alüminyum Cephe Sistemleri

Cam Balkon

Giyotin Cam Sistemleri

Pergola Sistemleri

Rolling Roof 

Bioklimatik Pergola

PVC Doğrama

Sineklik

Alüminyum Korkuluk 

Ofis Bölme Sistemleri

0532 051 86 83

ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER